anyajotakar

Nem kell ordítva tiltani

Rádióadás, anyuka kérdése Dolto-hoz: “- Tudom, hogy ön a nagyon gyengéd, szelíd nevelés mellett teszi le a voksát a gyerekekkel kapcsolatban (soha ne emeljük fel a hangunkat, mindent nyugodtan magyarázzunk el a gyereknek.) Mégis, hogyan kezdjük el a büntetést (áááá?!?! – Judit)... Tovább »

Részt venni a gyerek életében

“Könnyebb úgy beszélgetni, ha tudunk a gyerek életének eseményeiről…” “Töltsünk időt a gyerek iskolájában is, ha tehetjük, vegyünk részt a nyílt napokon. Ajánljuk fel a segítségünket a tanterem díszítésére vagy kísérjük el őket osztálykirándulásra.” “Ismerkedjünk még a gyerekünk barátainak a szüleivel, engedélyezzük a pizsama-partykat. Vigyük el a gyerekeket zsúrokra, bowlingozni, korcsolyázni. Vegyünk részt a beszélgetéseikben…. Tovább »

Gyerek probléma, felnőtt probléma

“Az élet akkor is megy tovább a gyerekek számára, ha a szüleik felnőtt problémákkal vannak elfoglalva.”  Új óvónéni, kirekesztés, matekdolgozat, diákszerelem. Minden korosztályban találhatunk okot a szorongásra, aminek semmi köze a szülők munkahelyi problémájához, magánéleti gubancaihoz.   “A szülőknek ilyenkor is érdemes időt és energiát fordítani arra, hogy meghallgassák a gyerekeiket és az érzelmi fejlesztést… Tovább »

Térkép a gyerekhez, a gyerekről

“Fontos ismernem a gyermekem világát.” Az egy térkép, amelyről elmondhatja a szülő: ” Ez a gyerekem világa, ezek pedig az emberek, akik benépesítik. Tudom a nevüket, ismerem az arcukat és a személyiségüket. Tudom, hogy a gyerekek hogy viszonyul hozzájuk. Ők a gyerek legközelebbi barátai, ő pedig az ellensége. Ezt a tanárt kedvesnek tartja, az edzőt… Tovább »

A címkék romboló hatásúak

“…tartózkodjunk az általános, a gyerek személyiségjegyeit érintő kritikáktól. Amikor rendre utasítunk egy gyereket, koncentráljunk az adott eseményre és ami itt és most történik. ‘Olyan rendetlen vagy!’ helyett mondjuk azt neki: ‘Szét vannak szórva a játékok a szobádban.’ ‘Lassan olvasol’ helyett: ‘Ha minden este olvasol egy fél órát, gyorsabban fog menni.’ ‘Ne légy ilyen szégyenlős!’ helyett… Tovább »

Figyelni egymásra már akkor is, amikor kicsi a tét

“Ha egy 12 éves fiú irigy, mert a legjobb barátja kapta meg azt a posztót a kézilabdacsapatban, amire ő vágyott, jobban járunk, ha segítünk neki az érzés feldolgozásában, mint hagyni hogy a következő héten összeverekedjenek emiatt egymással. Az alacsony intenzitású érzések megbeszélése arra is lehetőséget nyújt a családnak, hogy akkor is figyeljék az odafigyelést és… Tovább »

Végighallgatni a gyereket

“William csalódottan jön be az udvarról, mert a szomszéd gyerekek nem akarnak játszani vele. Apja, Bob, felnéz az újságból és így szól: – Jaj, már megint! William, te már nagyfiú vagy, ne viselkedj úgy, mint egy csecsemő! Ne keseredj el minden alkalommal, amikor valaki nem akar játszani veled! Felejtsd el! Hívd át valamelyik osztálytársadat! Vegyél… Tovább »

Elfogadott érzés

“Egy gyerek számára nem könnyű megváltoztatni az érzéseit egy adott helyzettel kapcsolatban. Szomorúsága, félelme vagy dühe nem tűnik el egy csapásra, mert egy szülő azt mondja:  – Hagyd abba a sírást! vagy – Butaság ezt érezned! Ha megmondjuk a gyereknek, hogyan kellene éreznie magát, azzal csak annyit érünk el, hogy bizalmatlanná válik saját érzéseivel szemben,… Tovább »

Önbizalmat táplálni

“A gyerekekből úgy hozhatjuk ki a legtöbbet, ha a viselkedésünkből alapvetően azt olvassák ki, hogy ők szeretnivaló, értékes emberek.”Szidással ez megvalósul? Nem!Büntetéssel megvalósul? Nem! Fontos, hogy megszólítsuk a gyermekeinkben lévő legjobb tulajdonságokat: az intelligenciájukat, a kezdeményezőkészségüket, a felelősségérzetüket, a humorérzéküket, a mások igényeire való érzékenységüket. Nem manipulálni akarjuk őket.Olyan nyelvet keresünk, ami az önbizalmat táplálja.... Tovább »
Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!